Spelregels
Beknopte regels

Hieronder de belangrijkste badmintonspelregels, in zeer beknopte vorm.
De officiele en complete spelregels  zijn te vinden op de site van de http://www.badminton.nl



(de hoogte van het net is 1,524 meter in het midden en 1,55 meter aan de randen)

Begin van de wedstrijd

Voor de aanvang van de wedstrijd loten de beide tegenstanders. De winnaar van deze toss heeft het recht:
• de eerste service te doen;
• de speelhelft te kiezen;
• de eerste service niet te doen.

De verliezer van de loting krijgt daarmee de keus tussen elke overgebleven mogelijkheid. In de tweede en derde game van een wedstrijd mag die partij het eerst serveren die de voorgaande game heeft gewonnen.

Puntentelling
1. Een partij wordt gespeeld om 2 gewonnen games, tenzij anders is bepaald (bijlage 2 en 3).
2. De partij die het eerst 21 punten scoort wint de game, behalve wanneer spelregel 4 of 5 van toepassing is.
3. De partij die de rally wint scoort een punt. Een partij wint een rally wanneer de tegenstander een fout maakt of als de shuttle niet langer in spel is omdat deze binnen de speelhelft van de tegenstander de vloer raakt.
4. Vanaf de stand 20-20 wint de partij die het eerst 2 punten voorsprong behaalt de game.
5. Bij de stand 29-29 wint de partij die het 30e punt scoort de game.
6. De partij die een game wint begint met serveren in de volgende game.

Wisselen van speelhelft
1. Spelers moeten van speelhelft wisselen: 
           1. na afloop van de eerste game;
           2. na afloop van de tweede game indien er een derde game moet worden gespeeld;
           3. in de derde game zodra één van de partijen 11 punten heeft gescoord.
2. Indien niet op de in spelregel 1 aangegeven wijze van speelhelft is gewisseld, moet dit alsnog gebeuren zodra de vergissing is opgemerkt en de shuttle niet in spel is. De dan bereikte stand blijft gehandhaafd
Enkelspel
1.         Serveervakken
         1. De spelers serveren vanuit en ontvangen in het rechter serveervak, als de serveerder geen punten of een even aantal punten heeft gescoord in de game.
         2. De spelers serveren vanuit en ontvangen in het linker serveervak, als de serveerder een oneven aantal punten heeft gescoord in de game.
2.         Volgorde van spelen en positie op de baan: Tijdens een rally wordt de shuttle beurtelings door de serveerder en de ontvanger geslagen vanaf elke willekeurige positie aan de eigen zijde van het net totdat de shuttle niet langer in spel is.
3.         Scoren en serveren
         1. Als de serveerder een rally wint, scoort de serveerder een punt. De serveerder serveert dan opnieuw vanuit het andere serveervak.
         2. Als de ontvanger een rally wint, scoort de ontvanger een punt. De ontvanger wordt dan de nieuwe serveerder.


 

Dubbelspel

1.         Serveervakken
          1. Een speler van de serverende partij serveert vanuit het rechter serveervak, als zijn partij geen punten of een even aantal punten heeft gescoord in de game.
          2.Een speler van de serverende partij serveert vanuit het linker serveervak, als zijn partij een oneven aantal punten heeft gescoord in de game.
          3.De speler van de ontvangende partij die het laatst heeft geserveerd ontvangt in het vak van waaruit hij het laatst heeft geserveerd. Op de partners is het omgekeerde van toepassing.
          4.De speler van de ontvangende partij die in het diagonaal tegenover de serveerder liggende serveervak staat is de ontvanger.
          5.De spelers wisselen niet van serveervak totdat zij een punt scoren tijdens hun eigen servicebeurt.
          6.In elke servicebeurt is aantal punten van de serverende partij bepalend voor het vak van waaruit de service moet worden geslagen, behalve in gevallen waarin spelregel 12 van toepassing is.
2.         Volgorde van spelen en positie op de baan
Nadat de service is teruggeslagen, wordt de shuttle tijdens een rally beurtelings door één van de spelers van de serverende partij en één van de spelers van de ontvangende partij geslagen vanaf elke willekeurige positie aan de eigen zijde van het net totdat de shuttle niet langer in spel is (zie spelregel 15).
3.         Scoren en serveren
          1. Als de serverende partij een rally wint (zie spelregel 7.3), scoort de serverende partij een punt. De serveerder serveert dan opnieuw vanuit het andere serveervak.
          2. Als de ontvangende partij een rally wint (zie spelregel 7.3), scoort de ontvangende partij een punt. De ontvangende partij wordt dan de serverende partij.
4.         Volgorde van serveren
In elke game vervalt het recht van serveren achtereenvolgens:
          1. van de eerste serveerder die de game vanuit het rechter serveervak is begonnen,
          2. aan de partner van de eerste ontvanger, waarbij de service vanuit het linker serveervak moet worden geslagen;
          3. dan aan de partner van de eerste serveerder;
          4. dan aan de eerste ontvanger;
          5.dan weer aan de eerste serveerder enzovoorts.
5.         Een speler mag niet voor zijn beurt serveren of ontvangen of in dezelfde game twee opeenvolgende services ontvangen, behalve wanneer spelregel 12 van toepassing is.
6.         Elk van beide spelers van de partij die een game wint mag in de volgende game beginnen met serveren en elk van beide spelers van de verliezende partij mag in de volgende game beginnen met ontvangen.

Opstellingsvergissingen
1.         Een speler maakt een opstellingsvergissing als hij:
          1. voor zijn beurt heeft geserveerd of ontvangen;
          2. vanuit het verkeerde serveervak heeft geserveerd of in het verkeerde serveervak heeft ontvangen;
2.         Wanneer een opstellingsvergissing wordt ontdekt moet deze worden gecorrigeerd waarbij de bereikte stand gehandhaafd blijft.


Service


Forehand Service          Backhand Service


De serveerder mag niet serveren voordat de ontvanger klaar staat. Gebeurt dit wel en de ontvanger geeft aan nog niet klaar te staan en doet ook geen
  poging de shuttle terug te slaan dan moet er opnieuw geserveerd worden ofwel dit noemen we: Let.
 Geen van der partijen mag het slaan van de service onnodig vertragen.
Het racket van de serveerder moet eerst de dop van de shuttle raken, waarbij de shuttle zich geheel onder het middel van de serveerder moet bevinden.
Op het moment dat de shuttle wordt geraakt moet het racket van de serveerder zodanig naar beneden wijzen dat het gehele blad van het racket zich
  waarneembaar onder de hand bevindt waarmee de serveerder het racket vasthoudt,.
De beweging van het racket van de serveerder moet ononderbroken voorwaarts gericht zijn totdat de service is geslagen.
De serveerder en de ontvanger moeten binnen de lijnen schuin tegenover elkaar liggende serveervlakken staan, zonder de grenslijnen van de vlakken te
  raken en moeten beide voeten van de serveerder en ontvanger in contact blijven met de vloer totdat de service is geslagen.
Bij het dubbelspel mogen de partners gaan staan waar zij willen zolang zij de serveerder en ontvanger het uitzicht niet belemmeren.
Onthoudt dat de serveerder die rechts is begonnen altijd bij een even aantal punten in het rechter serveervlak staat bij het ontvangen of serveren.
Aan het begin van een wedstrijd en steeds wanneer een partij het recht van serveren krijgt, moet de service vanuit het rechter serveervak worden
  geslagen.
Alleen de ontvanger mag de service terugslaan. Mocht de shuttle worden geraakt of geslagen door diens partner, dan scoort de serverende partij een
   punt.


Pauze
Tussen de eerste en tweede game is een pauze van 60 seconden toegestaan, voor o.a. coaching. Tussen de tweede en eventuele derde game is er een maximale pauze toegestaan van 120 seconden.

Fouten
• Een deel van de shuttle bevindt zich bij de service boven het middel van de serveerder.
• Beide voeten van de serveerder of ontvanger bevinden zich niet binnen het serveervak.
• Het racketblad bevindt zich bij de service niet duidelijk onder de hand van de serveerder.
• De shuttle valt na de service zonder dat de tegenstander hem heeft aangeraakt buiten het serveervak op de grond.
• De shuttle komt buiten het speelveld terecht of wordt onder het net door geslagen.
• Een speler raakt tijdens de wedstrijd met zijn lichaam de shuttle of het net aan.
• Een speler raakt tijdens de wedstrijd met zijn racket het net aan.
• De shuttle raakt bij de service het plafond (hoogte van de hal meer dan 8 m; anders opnieuw serveren).
• De shuttle wordt tijdens de wedstrijd tegen het plafond of een ander voorwerp buiten het speelveld geslagen.
• Een speler probeert zijn tegenstander te misleiden of te hinderen.
• Een speler vertraagt op reglementair ongeoorloofde wijze de wedstrijd.

Er mag opnieuw worden geserveerd wanneer:
• de ontvangende partij nog niet klaarstond;
• niet duidelijk is of de shuttle in of uit was;
• er van buitenaf wordt gehinderd.

Algemeen
Er is geen sprake van een fout wanneer de shuttle tijdens een rally of bij een service het net raakt en toch reglementair in het speelveld valt. Grenslijnen horen altijd bij het desbetreffende speelveld.

(bron: 'Badminton', Fabig, Olinksi, Sklorz, Amsterdam, Meulenhof, 1983)

        
 


1 van de in totaal 21260 foto's op deze site